top of page

Jak se stravovat během léta podle tradiční čínské medicíny?

akfyzio

Podle tradiční čínské medicíny spadá brzké léto (začátek června až polovina srpna) do elementu ohně. Aktivními orgány jsou srdce a tenké střevo.

Pozdní léto (polovina srpna až konec září) odpovídá elementu země a zastupujícími orgány jsou žaludek, slezina a slinivka, jejichž úkolem je trávení a vstřebávání energie přijaté ze stravy. Co tedy jíst v brzkém a pozdním létě, abychom tyto orgány příliš nezatěžovali?


V brzkém létě je nejvhodnější kuchyňskou úpravou napařování, krátké podušení či restování. Z potravin bychom měli volit lokální sezónní zeleninu, zejména tmavě zelené listy salátů a bylinek. Z obilovin je velmi vhodná například rýže, quinoa, amarant, ječmen. Zařadit do jídelníčku bychom určitě měli také

luštěniny, jako jsou mungo fazole, červená čočka či tofu.

Maso volíme grilované a lehké (krůtí, kuřecí, ryby). Co se týče zeleniny a ovoce, preferujeme nahořklé druhy, jako je kapusta, čekanka, rukola, ředkvičky, okurka či špenát. Vhodným kořením je oregano, bazalka, tymián a chilli. Z ovoce pak citrusy, bobuloviny a meloun. Dbáme také na dostatek příjmu vhodných tekutin. Kromě čisté vody můžeme zařadit zelený nebo jasmínový čaj či nealko pivo. Pozor na chlazené nápoje, přestože vypadají lákavě, místo osvěžení nám způsobí spíše zadržování tekutin v těle, a následně ještě větší pocit horka.


V pozdním létě volíme krátké povaření potravin. Vhodné jsou nasládlé potraviny. Z obilovin vybíráme sladkou rýži a kukuřici. Z luštěnin hrášek, fazole, tofu a cizrnu. Z ovoce a zeleniny jsou nejvhodnější sladší druhy jako mrkve, dýně, jablka a hrušky, jedlé kaštany. Ze živočišných bílkovin vybíráme mléko a smetanu. Vhodným kořením je vanilka, skořice, zázvor a stejné koření jako v brzkém létě.


 
 
bottom of page